LAST RESULTS
Rugby Europe Championship
SWITZERLAND
29-26
MOLDOVA
Rugby Europe Championship
NETHERLANDS
44-17
MOLDOVA
Rugby Europe Championship
SWITZERLAND
10-28
PORTUGAL
Rugby Europe Championship
CYPRUS
28-38
ISRAEL
2016 - RE Sevens Grand Prix Series

 Moscow (RU): 4 et 5 June

Exeter (EN): 9 - 10 July

Gdansk (PL): 16 - 17 July

GB 1 and 2 accepted to replace England and Wales respectively.

If GB1 finishes last, they are exempt from relegation as they are a host.

If GB2 is last, then Wales will be relegated and play in Division A next year

 

Promotion and Relegation

The Team finishing in 12th position after all legs, will be relegated to the Trophy and be seeded Number 1 for the 2016 Division A Tournament.

 

Introduction of Important Changes to the SGPS Format and all 12 Team Men’s and Women’s 12 team Tournament Formats

Rugby Europe has a policy to mirror the Sevens Tournament Formats of World Rugby’s Men’s and Women’s Sevens World Series.

World Rugby has recently written to all SWS and WSWS participants advising them of some key changes to the Tournament format, in order to replicate the IOC approved Tournament format for Rio. 

 

The format of the Tournaments of the upcoming Series has been modified to match the Olympic Women’s event 12 team format. The main change is with regard to the way teams progress from the pool round to the knock out phase. You can find the details of the new format below:

Before each tournament, the twelve teams will be placed in 3 pools of 4 teams. For Moscow the pool seeding will be based on the Final ranking of the 2015 Series with the seeding of Great Britain teams as detailed above. For all subsequent events, seeding will be based on the final ranking from the previous Tournament. There will be no Pool Draw in 2016.

 

After the Pool Phase, teams will be ranked according to their finishing position in their pool as follows:

 

POOL A

POOL B

POOL C

A1 = Winner

B1 = Winner

C1 = Winner

A2 = Runner Up

B2 = Runner Up

C2 = Runner Up

A3 = 3rd Place

B3 = 3rd Place

C3 = 3rd Place

A4 = 4th Place

B4 = 4th Place

C4 = 4th Place

 

If, at the completion of the Pool phase, two team teams are equal on match points, the winner of the match in which the two tied Teams have played each other will be the higher ranked.

 

If, at the completion of the Pool phase, two teams have played each other resulting in a draw OR

 

more than two Teams are level on Match points, the following criteria will be used in the following order until one of the Teams can be determined as the higher ranked:

 

(i) the Team which has the best difference between points scored for and points scored against in all its Pool Matches in that Tournament will be the higher ranked;

 

(ii) the Team which has the best difference between tries scored for and tries scored against in all its Pool Matches shall be the higher ranked;

 

(iii) the Team which has scored most points in all its Pool Matches shall be the higher ranked;

 

(iv) the Team which has scored most tries in all its Pool Matches shall be the higher ranked; and

 

(v) if none of the above produce a result, then it will be resolved with a toss of a coin.

 

The Cup Quarter Final Line Up Shall be as follows:

 

QF1

A1 v 2nd Best 3rd Placed Team

QF2

B1 v Best 3rd Placed Team

QF3

C1 v A2

QF4

B2 v C2

 

NOTE: This is a significant departure from previous years’ SGPS formats in that the new format is designed to favour the original top two seeds if they win their respective pools. This means that we may have a case where the original 3rd seed is the best placed Pool Winner after the pool round BUT, original seeds 1 and 2 are ranked above them for the purposes of the Quarter Final Scheduling.

 

The remaining four teams will take part in the Bowl Semi Finals as follows:

 

SF Bowl 1

3rd Best 3rd Place v 3rd Best 4th Place

SF Bowl 2

Best 4th Place v 2nd Best 4th Place

 

In order to rank the 3rd placed teams and the 4th placed teams across the pools, the criteria set out in points (i) to (v) will apply.

 

 

 

 

The winners of the Cup quarter finals will go on to play Cup semi-finals. The draw for the

Players ranking
  Points Tries Penalty Tries Penalty Kicks Drops Conversions Yellow cards Red cards
Treharne Luke 89 5 32
Sirocki Szymon 82 16 1
Norton Daniel 60 12
Heimpel Fabian 59 5 17
Vermote Emiel 58 5 1 14
Sozonov Vladislav 55 11
Lagarde Alexandre 55 7 10
Lindsay-hague Oliver 47 9 1
Szczesny Phil 47 9 1
Bouhraoua Terry 45 5 10
Ambrosini James Nicholas 43 3 14
Bennett Mark 40 8
Farndale James 40 8
Davydov German 40 8
Demai-hamecher Johan 37 5 6
Cowell Cameron 37 2 1 12
Bennett Mark 35 7
Mcconnochie Ruaridh 35 7
Mitchell Thomas 34 2 12
Leal Pedro 34 2 12
Ragusi Simone 32 6 1
Perov Dmitry 32 16
Fadalti Luigi Niccolò 31 5 3
Matiashvili Iosebi 31 5 3
Mitchell Thomas 31 3 8 1
Ostroushko Vladimir 30 6
Davis Alexander 30 6
Ostroushko Vladimir 30 6 1
Gdula Daniel 28 4 4
Gaisin Ramil 27 1 11
Biniak Tim 25 5
Dias João 25 5
Galinovskiy Igor 25 5
Monteiro António 25 5
Bowen Tom 25 5
Morgan Luke 25 5
Szczesny Phil 25 5
Bowen Thomas 25 5
Inigo Vincent 24 4 2
Soriano Francisco 22 4 1
Dufond Sylvain 22 4 1
Hubert William 21 3 3
Lahmert Warwick 21 3 3
Treharne Luke 21 3 3 1
Heimpel Fabian 21 1 8 1
Villanueva Iñaki 20 4
Vocea Savenaca 20 4
Morgan Luke 20 4
Kharazshvili Ramaz 20 4
Filatov Eduard 20 4
Fontes Pablo 20 4
Jorba Jordi 20 4
Robertson Mark 20 4
Villanueva Ignacio 20 4
Blanc Lucas 20 4
Lalli Gaspard 20 4 1
Tchangue Marc Sowell 20 4 1
Gasik Tomasz 20 2 5
Gogolashvili Levani 19 3 2
Sempere Cesar 19 3 2
Hernandez Francisco 19 1 7
Simpson Joeseph 18 2 4
Ninidze Mamuka 18 9
Biniak Tim 17 3 1
Belo João 17 1 6
De Carpentier Richard 15 3
Hayter Charles 15 3
Lakafia Pierre Gilles 15 3
Watson Marcus 15 3
Hittel Robert 15 3
Szczepanski Grzegorz 15 3
Bibby Daniel 15 3
Guitoune Sofiane 15 3
Jones Lee 15 3
Conceição Fábio 15 3
Sempere Cesar 15 3
Burgess Phillip 15 3
Riddell Scott 15 3
Burgess Phillip 15 3
Rodwell James 15 3
Vian Gianmarco 15 3
Urjukashvli Beka 14 2 2
Hernandez Fernando 14 7
Genua Igor 13 1 4
Plichta Dawid 13 1 4
Lowe Gavin 11 1 3
Bibby Dan 11 1 3
Ford Matthew 11 1 4
Ninidze Mamuka 11 1 4
Kharazishvili Ramaz 10 2
Valleau Sacha 10 2
Cler Damien 10 2
Benoy Gillian 10 2
Guardiano Alessio Gianluca 10 2
Carrion Javier 10 2
Esteves Adérito 10 2
Davis Alexander 10 2
Babaev Ilia 10 2
Coupe Tom 10 2
Tolofua Selevasio 10 2
Gracbling Alexandre 10 2
Rad¸ius ´ygimantas 10 2
Trotta Andrea 10 2
Coupe Tom 10 2
Bosiacki Robert 10 2
Trotta Andrea 10 2
Mclachlan Georges 10 2
Przychocki Marek 10 2
Monteiro António 10 2
Simplikevich Denis 10 2
Fromm Sebastian 10 2
Davies James 10 2
Pouplot Nicolas 10 2
Lecloux Corentin 10 2
Gigauri Nikolozi 10 2
Buckman Anjo 10 2
Appleton Tomás 10 2
Carter Jaike 10 2
Jones Lee 10 2
Vidinha António 10 2
Esteves Adérito 10 2
Pla Pol 10 2
Pruidze Giorgi 10 2
Gray Alexander 10 2
Oskar Jan Maximilian Calitz 10 2
Megrelidze Tornike 10 2
Losada Joan 10 2
Haase Robert 10 2
Lopez Angel 10 2
Gray Alex 10 2
Leote Anastase 10 2 1
Bagu¸is Domantas 10 2 1
Dzneladze Zurab 10 2 2
Mortali Michele 10 5
Vilimavičius Donatas 9 1 2
Sella Geoffrey 9 1 2
Himmer Bastian 8 4
Lowe Gavin 7 1 1
Fadalti Luigi Niccolò 7 1 1
Alasauskas Alanas 7 1 1
Retiere Arthur 7 1 1
Krzesniak Marcin 7 1 1
El Kadri Naoufal 7 1 1
De Santiago Rafael 6 3
Leal Pedro 6 3
Genua Igor 6 3
Bartoszek Mateusz 5 1
Lino João 5 1
Jatautas Eimantas 5 1
Bracik Kevin 5 1
Peres Pierre 5 1
Feijoo Pablo 5 1
Lazarenko Vladislav 5 1
Marci¨auskas Kęstutis 5 1
Ribeiro Diogo 5 1
Falsaperla Matteo 5 1
Iraguha William 5 1
Ambrosini James Nicholas 5 1
Huyard Nisié 5 1
Riedo Giacomo 5 1
Mcconnochie Ruaridh 5 1
Bontems Jeremie 5 1
Lupini Gino Neil 5 1
Babaev Mikhail 5 1
Linklater Bradley 5 1
Brouwers Hendrick 5 1
Moutome Kelegh 5 1
Prier Benjamin 5 1
Gostyuzhev Yury 5 1
Poggi Marcos 5 1
Matiashvili Iosebi 5 1
Rainger Samuel 5 1
Di Giulio Daniele 5 1
Dzneladze Zurab 5 1
SzczepaŃski Grzegorz 5 1
Lepage Théo 5 1
Jatautas Eimantas 5 1
Urjukashvili Beka 5 1
Vilimavičius Donatas 5 1
Arnas Urbonas 5 1
Ribeiro Diogo 5 1
Rolls Glen 5 1
Francescato Enrico 5 1
Lichtenberg Tim 5 1
Megrelidze Tornike 5 1
Branco Caetano 5 1
Fernandes Tiago 5 1
Cross Samuel 5 1
Verschelden Mathieu 5 1
Simplikevich Denis 5 1
Gogolashvili Levani 5 1
Dieckmann Marvin 5 1
Allen Cory 5 1
Rainger Samuel 5 1
Zhivatov Vitaly 5 1
Ribeiro Vasco 5 1
Jinjikhadze Revazi 5 1
Williams Morgan 5 1
Tamoliunas Dainius 5 1
Cross Sam 5 1
Himmer Bastian 5 1
Losaberidze Davit 5 1
Lombardo Filippo Sebastiano 5 1
Tamoliūnas Dainius 5 1
Kapalin Alexey 5 1
De Carpentier Richard 5 1 1
Barraque Jean Pascal 5 1 1
Kikvadze Iosebi 5 1 1
Rakowski Radoslaw 5 1 1
Ragusi Simone 5 1 1
Hees Leon 5 1 1
Rolls Glen Lewis 5 1 2
Roshchin Roman 4 2
Cocqu Tom 4 2
Plichta Mateusz 4 2
Perov Dmitry 4 2
Kepa Michal 2 1
Akula Edmundas 2 1
Belo João 2 1
Hrim Mehdi 2 1
Bondarev Stanislav 0 1
Babaev Ilia 0 1
Twarowski Wojciech 0 1
Gachechiladze Mikheil 0 1
Silvério Pedro 0 1
Lechien Loic 0 1