LAST RESULTS
Rugby Europe Championship
SWITZERLAND
29-26
MOLDOVA
Rugby Europe Championship
NETHERLANDS
44-17
MOLDOVA
Rugby Europe Championship
SWITZERLAND
10-28
PORTUGAL
Rugby Europe Championship
CYPRUS
28-38
ISRAEL
Rugby Europe Women Sevens Grand Prix

 

GB 1 and 2 accepted to replace England and Wales respectively.

If GB1 finishes last, they are exempt from relegation as they are a host.

If GB2 is last, then Wales will be relegated and play in Division A next year

 

Promotion and Relegation

Two up, two down

The teams ranked 11th and 12th at the completion of the Series will be relegated to Division A and occupy seediing positions 1 and 2 respectively

The Winner and Runner Up from the Women’s Trophy will be promoted and occupy seedings 11 and 12 for the 2017 Series.

 

Introduction of Important Changes to the SGPS Format and for all Men’s and Women’s 12 Team Formats

Rugby Europe has a policy to mirror the Sevens Tournament Formats of World Rugby’s Men’s and Women’s Sevens World Series.

World Rugby has recently written to all SWS and WSWS participants advising them of some key changes to the Tournament format, in order to replicate the IOC approved Tournament format for Rio. 

 

The format of the Tournaments of the upcoming Series has been modified to match the Olympic Women’s event 12 team format. The main change is with regard to the way teams progress from the pool round to the knock out phase. You can find the details of the new format below:

Before each tournament, the twelve teams will be placed in 3 pools of 4 teams. For Moscow the pool seeding will be based on the Final ranking of the 2015 Series with the seeding of Great Britain teams as detailed above, subject to approval. For all subsequent events, seeding will be based on the final ranking from the previous Tournament. There will be no Pool Draw in 2016.

 

Pools and Seedings for the Kazan Tournament

 

POOL A

POOL B

POOL C

1. France

2. Russia

3. Spain

6. Netherlands

5. Ireland

4. Great Britain 1

7. Great Britain 2

8. Italy

9. Ukraine

12. Finland

11. Belgium

10. Portugal

 

After the Pool Phase, teams will be ranked according to their finishing position in their pool as follows:

 

POOL A

POOL B

POOL C

A1 = Winner

B1 = Winner

C1 = Winner

A2 = Runner Up

B2 = Runner Up

C2 = Runner Up

A3 = 3rd Place

B3 = 3rd Place

C3 = 3rd Place

A4 = 4th Place

B4 = 4th Place

C4 = 4th Place

 

 

If, at the completion of the Pool phase, two team teams are equal on match points, the winner of the match in which the two tied Teams have played each other will be the higher ranked.

 

If, at the completion of the Pool phase, two teams have played each other resulting in a draw OR

 

more than two Teams are level on Match points, the following criteria will be used in the following order until one of the Teams can be determined as the higher ranked:

 

(i) the Team which has the best difference between points scored for and points scored against in all its Pool Matches in that Tournament will be the higher ranked;

 

(ii) the Team which has the best difference between tries scored for and tries scored against in all its Pool Matches shall be the higher ranked;

 

(iii) the Team which has scored most points in all its Pool Matches shall be the higher ranked;

 

(iv) the Team which has scored most tries in all its Pool Matches shall be the higher ranked; and

 

(v) if none of the above produce a result, then it will be resolved with a toss of a coin.

 

The Cup Quarter Final Line Up Shall be as follows:

 

QF1

A1 v 2nd Best 3rd Placed Team

QF2

B1 v Best 3rd Placed Team

QF3

C1 v A2

QF4

B2 v C2

 

NOTE: This is a significant departure from previous years’ WSGPS formats in that the new format is designed to favour the original top two seeds if they win their respective pools. This means that we may have a case where the original 3rd seed is the best placed Pool Winner after the pool round BUT, original seeds 1 and 2 are ranked above them for the purposes of the Quarter Final Scheduling.

 

The remaining four teams will take part in the Bowl Semi Finals as follows:

 

SF Bowl 1

3rd Best 3rd Place v 3rd Best 4th Place

SF Bowl 2

Best 4th Place v 2nd Best 4th Place

 

In order to rank the 3rd placed teams and the 4th placed teams across the pools, the criteria set out in points (i) to (v) will apply.

The winners of the Cup quarter finals will go on to play Cup semi-finals. The draw for the semi-finals will be;

 

SF Cup 1

Winner QF1 v Winner QF4

SF Cup 2

Winner QF2 v Winner QF3

 

The losers of the Cup quarter finals will go on to play in the Plate semi-finals. The draw for the Plate semi-finals will be;

 

SF Plate 1

Loser QF1 v Loser QF4

SF Plate 2

Loser QF2 v Loser QF3

 

The winners of the Cup semi-finals will compete for the Cup (first place). The losers of the Cup semi-finals will compete for third place.

 

The winners of the Plate semi-final will compete for the Plate (fifth place). The losers of the Plate semi-finals will compete for seventh place

 

The winners of the Bowl semi-finals will complete for the Bowl (ninth place). The losers of the Bowl semi-finals will compete for eleventh place.

Players ranking
  Points Tries Penalty Tries Penalty Kicks Drops Conversions Yellow cards Red cards
Zdrokova Elena 70 14
Le Duff Christelle 53 3 19 1
Lushina Daria 49 3 17
Kievit Pleuni 46 6 8
Ter Avest Willemijn 45 9
Blondiau Cécile 45 9
Garcia Rodriguez Patricia 44 6 7
Khamidova Baizat 40 8
Mulhall Lucy 39 3 12
Bogacheva Alena 37 7 1
Le Pesq Jade 37 7 1
Jones Megan 36 6 3
Kudinova Nadezhda 36 2 13
Murphy Crowe Amee Leigh 35 7
Izar Shannon 34 6 2
Scott Emily 34 4 7
Barattin Sara 34 4 7
Brown Abigail 32 6 1
Johnston Stephanie 30 6
Joyce Jasmine 30 6
Bystrova Arina 30 6
Torres Duxan Charlotte 30 6
Petrova Marina 30 6
Snowsill Elinor 28 4 4
Chebotar Olena 28 2 9
D'haeseleir Sytske 28 2 9
Mclean Katy 27 1 11 1
Grassineau Camille 25 5
Horta Fanny 25 5
Pla Barbara 25 5
Miller Alison 25 5
Corson Lenaïg 25 5
Ozório Isabel 23 3 4
Mckenna Sarah 22 2 6
Amédée Montserrat 21 3 3
Cacho Gabilondo Enara 20 4
Allan Claire 20 4
Seredina Kristina 20 4
Fisher Heather 20 4
Wilson Kay 20 4
Cammarano Lucia 20 4
Guérin Lina 20 4
Borodina Maryna 20 4
Watmore Joanne 20 4
Guerreiro  Maria Lezita 20 4
Bobkova Daria 20 4 1
Soiluva Anna 19 3 2
Biscarat Pauline 19 1 7
Richardson Alice 18 2 4
Hielckert Anne Simone 16 2 3
Flood Kim 15 3
Furlan Manuela 15 3
Clapp Charlotte 15 3
Wilson-hardy Amy 15 3
Van Meer Elke 15 3
Breeze Sinead 15 3
Hunt Natasha 15 3
Alameda Lourdes 15 3
Stefan Sofia 15 3
Nykoriak Oksana 15 3
Sillari Michela 15 3
Perestiak Mariia 15 3
Cattell Lauren 15 1 5
Casado Maria 14 2 2
Fleetwood Victoria 12 2 1
Fourcade Laürelin 12 2 1
Ozório  Isabel 12 6
Kukina Marina 12 6
Shemchuk Mariia 11 1 3
Yurrita Nuria 10 2
Van Wijnbergen Bodil 10 2
Evans Elen 10 2
Guzeva Iulia 10 2
Fleming Deborah 10 2
Ribeiro  Catarina 10 2
Smith Kelly 10 2
Ribeiro Catarina 10 2
Flood Stacey 10 2
Mayans Marjorie 10 2
Silva Sara 10 2
Rowland Gemma 10 2
Staniford Michaela 10 2
Fitzhenry Katie 10 2
Magatti Maria 10 2
Wood Emily 10 2
Troncy Jennifer 10 2
Giordano Elisa 10 2
Lalli Margaux 10 2
Van Rossum Johanna Marije 10 2 1
Amiel Audrey 10 2 1
De Donder Carmen 9 1 2
Minislamova Anna 7 1 1
Hywel Dyddgu 7 1 1
Rigoni Beatrice 6 3
Musch Emilie 5 1
Williams Sian 5 1
Liakhor Maryna 5 1
Heitor Maria 5 1
Jones Hannah 5 1
Lintu Sanna-kaisa 5 1
Barrutieta Uribarri 5 1
Geucier Geucier 5 1
Guerreiro Maria 5 1
Pelle Chloe 5 1
Ocheretiana Violetta 5 1
Butchers Alisha 5 1
Amaral Leonor 5 1
Locatelli Isabella 5 1
Kulmala Ifeoma 5 1
Okemba Seraphine 5 1
Cronin Nicole 5 1
Ribera Maria 5 1
Baxter Ashleigh 5 1
Bevan Keira 5 1
Ijdens Jannicke Jackelien 5 1
Mazur Nataliia 5 1
Neissen Carla 5 1
Amaral  Leonor 5 1
Williams Megan 5 1
Brennan Natasha 5 1
Parker Rhiannon 5 1
Doyle Aoife 5 1
Selbeck Pien 5 1
Fanene Mariana 5 1
Mason Katie 5 1
Bravo Bragado Marina 5 1
Tikkanen Lilli 5 1
Matthews Francesca 5 1
De Grave Ciska 5 1
Waterman Danielle 5 1
Packer Marlie 5 1
Rosier Evelien 5 1
Erbina Amaia 5 1
Thomas Rose 5 1
Ramos Christina 5 1
Noritsina Daria 5 1
Burford Rachael 5 1
Castillon Alexandra 5 1
Erbina Araña Amaia 5 1
Galvin Louise 5 1 1
Harries Sioned 5 1 1
Rashchuk Mariia 5 1 1
Fresneda Fernandez Olivia 5 1 1
Algar Ingrid 4 2
Porkka Miina 4 2
Galan Marina 4 2
Stévins Margaux 2 1
Briggs Niamh 2 1
Powell Hughes Shona 2 1
Uliankina Alisa 0 1
Tarasova Anna 0 1
Miettinen Kati 0 1
Tarasiuk Tetiana 0 1